تبلیغات
جیمز باند - 22 شخصیت خبیث 22 فیلم جیمز باند
 
جیمز باند
ما می ایستیم حتی اگر اسمان فرو بریزد
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : جیمز باند
نویسندگان
نظرسنجی
از کدوم یکی از بازیگران جیمز باند بیشتر خوشتون اومد؟معمولا مولفه های مشتركی در تمامی آثار جیمز باند وجود دارند.طراحی خاص تیتراژ و ترانه های آنها, تم موسیقی مخصوص این آثار , طراحی صحنه پر تخیل آنها و البته شخصیتهای خبیث این آثار یا همان ابر شر آفرینان. خط داستانی آشنای این آثار همان تلاش همیشگی موجودی خطرناك و بسیار قدرتمند برای تسلط بر جهان یا بخشی از آن و حتی گاهی نابودی جهان است كه البته پس از پایان جنگ و سرد و اتمام دوران دوقطبی بودن دنیا و بالطبع كمرنگ شدن چنین انگیزه هایی دلایل شخصی خبیثها را به مقابله با دنیا و ابلطبع مامور دوصفر هفت كشاند.

بارزترین ویژگی این شخصیتها ایفای نقششان توسط بازیگران غیر انگلیسی زبان است كه جدا از هدف سازندگان این آثار برای هرچه بین المللی تر كردن آنها تلاشی ست جهت بدون لهجه بودن آنها به منظور بخشیدن ماهیتی غیر انسانی.

البته نكته مهم در خصوص این آثار ایجاد تمایز میان خبیث اصلی یا ابر شر آفرین با شخصیت آدمكش یا به اصطلاح وردست خبیث اصلی است كه در اغلب این آثار هردوی آنها حضور دارند, برای مثال در جاسوسی كه دوستم داشت كورت یورگنس خبیث اصلی و ریچارد كیل آدمكش یا وردست اوست. و با علم به این نكته بهترین فیلم این سری یعنی از روسیه با عشق فاقد خبیث اصلی است و دو دشمن باند یعنی رابرت شاو و لوته لنیا هر دو وردست خبیث اصلی(بلوفلد ) هستند.
لطفا به ادامه مطلب...

حالا نگاهی اجمالی به این شر آفرینان دنیای 007:


1)دكتر نو

جوزف وایزمن بازیگر كهنه كا آثاری چون زنده باد زاپاتا و مرد قانون اینجا تمام عناصر این شخصیت تكرارشونده آثار جیمز باند را ارائه میدهد.یك آدم آهنی و یك ماشین كشتار متفكر با مقادیری ناتوانی نامحسوس جنسی كه اورا هر چه بیشتر در برابر دوصفر هفت حقیر جلوه دهد , و تقریبا فاقد هرگونه خصیصه انسانی. همچنین با وجود اینكه هیچگاه به طور محسوس بر چینی بودنش تاكید نمیشود ولی نمونه تمام عیاری از دشمن شرقی غرب است.

2)گلدفینگر

گرت فروبه آلمانی سویه دیگر شرآفرینان باندی را در این اثر عرضه كرد. مرد قدرتمند و حریصی كه برای نیل به مقاصد جاه طلبانه اش هرچند گاه با دشمنان سیاسی غرب همدست میشود ولی در انتها كاسب تر از آن است كه صرفا سیاسی باشد و جدا از جاه طلبی عقده هایش اورا به نبرد با باند می كشاند. این پرسونا راهگشای سازندگان این سری در دوران پس از جنگ سرد و از تك و تا افتادن گلاسنوست بود.

3)تندربال

آدولفو چلی ایتالیایی در مقایسه با خبیثهای قبلی و بعضا بعدی اش از ابهت كمتری برخوردار بود ولی فیزیك مناسب و گریم خاصش خصوصا آن چشم بند سیاه اورا لایق نبرد با جیمز باند میكرد(در بازسازی این اثر كلاوس ماریا براندائر اتریشی این نقش را ایفا نمود).

4)شما فقط دوبار زندگی می كنید

دانلد پلزنس متخصص ایفای هرگونه نقش منفی ای اینجا به مدد یك گریم درخشان بیادماندنی ترین خبیث این سری فیلمها را عرضه میكند. او واجد مهم ترین ویژگی این شخصیتهاست یعنی چه در گریم و چه در بازی پلزنس نهایت تلاش صورت گرفته تا شخصیت ماهیتی غیر انسانی پیدا كند.

5)درخدمت سرویس مخفی ملكه

تلی ساوالاس به رغم دارا بودن ویژگیهایی مشابه شخصیت بلوفلد(شاخص ترین خبیث آثار باند) تصویر چندان تاثیر گذاری ارائه نمی دهد و توفیق یا عدم توفیق اثر چندان ربطی به او ندارد.

6)الماسها ابدی اند

چارلز گری كه پیش از این نقشی كوتاه در شما فقط دوبار زندگی می كنید ایفا كرده بود اینجا به اعتماد سازندگان باند جواب درخوری می دهد و درحالی كه در ابتدا ظاهرا تشخص چندانی برای ایفای این نقش ندارد و خود فیلم هم بیشتر بر بازگشت مجدد شان كانری و البته اكشن تاكید میكند گلیمش را از آب بیرون میكشد.

7)زنده بمان و بگذار بمیرند

یافت كوتو سیاهپوست در اولین باند راجرمور كه متاثر از توفیق فیلمهای سیاهپوستی و البته با دیدگاهی به شدت دست راستی ساخته شده حضوری بی بو و بی خاصیت دارد.

8)مرد تپانچه طلایی

كریستوفر لی افسانه ای اینجا اولین خبیث این آثار است كه انگیزه شخصی را بر تلاشهای شبه ماركسیستی جهت تسلط بر دنیا ارجح كرده وهمه چیز را به دوئلی میان خود و مامور دوصفر هفت بدل میكند.

9)جاسوسی كه دوستم داشت

كورت یورگنس آلمانی برای این نقش زیادی پیر است و در طول فیلم به ندرت از روی صندلی اش بلند میشود و تقریبا همه اختیارات جهت نابودی باند را به آدمكش درجه یك اش ریچارد كیل دو متری واگذار كرده است.

10)مون ریكر

میشل لانسدیل بازیگر همه فن حریف فرانسوی انتخاب چندان مناسبی نیست و در این هجویه ناخواسته باندها بر فیلمهای فضایی به نوعی اولین نمونه از فوج خبیثهای فراموش نشدنی باندهای بعدی است.

11)فقط به خاطر چشمان تو

درمورد این فیلم اغلب مواقع این اشتباه صورت گرفته كه حییم توپول را به عنوان خبیث معرفی كرده اند در حالیكه خبیث اصلی این اثر جولیان گلاور است والبته ای كاش فیلم اصلا خبیث نمی داشت.

12)اختاپوس

تصور اینكه لویی ژوردان فرانسوی بازیگر دوست داشتنی آثاری چون ژی ژی و نامه زنی ناشناس در غالب شاهزاده ای افغان بخواهد دوصفر هفت را در یكی از بی مزه ترین و البته پرفروش ترین فیلمهای این سری از پا در بیاورد واقعا دردناك است.

13)منظری به یك قتل

كریستوفر واكن در نگاه اول مناسب ترین بازیگر زنده دنیا چه در آن زمان و چه در حال حاضر برای ایفای نقش خبیث آثار جیمز باند است ولی معلوم نیست چرا فیلم به رغم حضور او و موهای بور شده اش توفیق چندانی بدست نیاورد. البته دلیل هرچه بود ربطی به تواناییهای واكن نداشت.

14)روشنایی‌های پایدار روز

جودان بیكر آمریكایی اینجا وظیفه نابودی تیموتی دالتن را در اولین تجربه جیمز باندی اش دارد . جدا از اجرای بی حس و حال دالتن عامل اصلی نچسب بودن فیلم آمریكایی بودن بیكر است. كلا بازیگران آمریكایی فاقد آن ابهت دنیا نابود كنی هستند كه این نقشها بدان نیاز دارند و جودان بیكر هم از این قاعده مستثنا نبود.

15)جواز كشتن

اینجا بیش از هر فیلم دیگری تا آن زمان انگیزه شخصی خبیث برای از پا درآوردن باند اهمیت دارد و رابرت دیوی به نقش یك قاچاقچی مواد مخدر هر كاری میكند تا هرچه بیشتر خبیث جلوه كند ولی هم او و هم خود فیلم شل و ول تر از آن هستند كه حس و حالی برانگیزند.البته بنیسیو دل تورو جوان به نقش یكی از آدمكشهای دیوی دیدنی است.

16)چشم طلایی

اینجابرای اولین باراز یكی دیگر از كلیشه های متاخر آثار باند رونمایی شد.مامور مخفی سابقی كه حالا دشمن شماره یك سازمان و البته دوصفر هفت شده و اینجا نقشش را شان بین بازی میكند, فقط همین.

17)فردا هرگز نمی میرد

جاناتان پرایس ثابت میكند كه بریتانیایی ها چندان افراد مناسبی برای نابودی دوصفر هفت به عنوان یك نماد اساسی بریتانیایی در سطح جهانی نیستند.پرایس اینجا به نقش یك غول رسانه ای بیشتر مناسب نوشتن مطالب جنجالی درباره ندگی خصوصی سینماگران است تا مقابله با دوصفر هفت.

18)دنیا كافی نیست

اینجا یافتن خبیث اصلی چندان راحت نیست . رابرت كارلایل بیشتر یك آدمكش یا وردست خبیث اصلی به نظر می رسد و سوفی مارسو هم علیرغم اینكه آدم بده اصلی است ولی بیشتر شبیه كلیشه زن بد ظاهرا خوب همیشگی آثار باند است هرچند خوب بازی میكند و میتوانست در صورت جسارت بیشتر سازندگان به اولین خبیث زن این آثار بدل شود.

19)روزی دیگر بمیر

این بار سهم ارائه خباثت نصیب تابی استیونس جوان شده و اگر حتی مدونای خواننده ترانه تیتراژ این نقش را ایفا میكرد با جنس بهتری روبرو بودیم.

20)كازینو رویال

دانیل كریگ بدقلق و احساسات گرایی از نوع درخدمت سرویس مخفی ملكه خیلی ها را سر ذوق آورد اما حداقل خبیث فیلم با بازی مدس میكلسن دانماركی علیرغم چهره مناسب چیز دندان گیری نبود.

21)ذره ای آرامش

بهتر است درمورد ماتیو آمالریك این فیلم حرفی نزنیم. همین موجود بی اثری مثل او را خبیث اصلی به حساب آوردیم برود خدا را شكر كند.

22)اسكای فال

یك فلاش بك اساسی به بهترین خبیث های این مجموعه . خاویر باردم اینجا مجموعه ای از ویژگی های بهترین خبیثهای باند را داراست. مامور مخفی سابق كه از سازمان مطبوعش رو دست خورده (چشم طلایی) قصد انتقام از همه و خصوصا دوصفر هفت را دارد (مرد تپانچه طلایی) زمین و زمان را به هم میدوزد تا زمینه دوئل خود و باند را فراهم كند (جواز كشتن) و از دیگر دشمنان برای نیل به هدف به غایت شخصی اش استفاده میكند (گلد فینگر) و البته از ریخت افتادگی هولناكش (شما فقط دوبار زندگی میكنید).
نوع مطلب :
برچسب ها : جیمز باند، کریگ، فیلم، خبیث، خفن، باحال، جذاب،
لینک های مرتبط :
جمعه 26 اردیبهشت 1393 07:30 ب.ظ
عالی بود mer30
تا حالا سایت ایرانی یه این کاملی ندیده بودم
mer30خیلی خیلی
جیمز باند

خواهش میکنم خیلی ممنون
یکشنبه 4 فروردین 1392 06:46 ب.ظ
خسته نباشی جیمز جان . دستت درد نکنه .
جیمز باند

خواهش
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
***
 
 
بالای صفحه